Sahibinden.Com ‘daki Nijeryalı Dolandırıcılar

Bu yazıda sahibinden.com’da karşıma çıkan Nijerya ‘lı dolandırıcılardan bahsedeceğim. Bu dolandırıcıların sahibinden.com ile bir bağlantısı olmadığı sadece kötü niyetli bazı insanlar olduğunu başta belirteyim.

Bilgisayarımın modelini yükseltmek için letgo ve sahibinden.com platformlarına ilan olarak bilgisayarımı eklemiştim. Bir süre geçtikten sonra yabancı bir numara WhatsApp’tan Hello yazdı. İngilizce bir şekilde cevap yazdıktan sonra bilgisayarımı sahibinden.com aracılığıyla gördüğünü ve satın almak istediğini söyledi. Aklıma gelen ilk şey bilgisayarımın değeri 1000 dolar ve daha iyisini yurt dışında daha ucuza alabileceği olmuştu. Bilgisayarımın birkaç fotoğrafını daha istedikten sonra IBAN istedi ve hemen para göndermek istedi. Ben parayı göndereyim sen kargola demişti. Çok kafama yatmadığı için biraz düşündükten sonra satmaktan vazgeçtiğimi söyledim.

Bu olayı yaşanalı yaklaşık bir ay oldu. O zaman Teknovol’de ekip arkadaşlarıma bahsetmiştim. Dün ekip arkadaşlarımın arasından Batuhan ile muhabbetimizde iyi ki o adama satmamışsın dolandırıcıymış dedi. Ardından Youtube ‘de bununla alakalı bir video olduğundan bahsetti. Videoyu izlediğimde epey şaşırdım.

Adamlar kurbanlarını sahibinden.com üzerinden buluyorlar ve ürünü almak istediklerini söylüyorlarmış. Daha sonra IBAN isteyerek size para gönderdiklerini söylüyorlarmış. Sizin de mail adresinize yurt dışında bir bankadan para transferi yapıldığına dair sahte bir mail atıyorlarmış. Bu maile inanmayın sahte bir mail.

Sonuç olarak belki beni kandıramadılar ama bu işlerden anlamayacak yaşça büyükleri veya küçükleri kandırabilirler. Bu tarz dolandırıcılara karşı dikkatli olalım. Hesabımıza para geçmeden ürünü kargoya vermeyelim.