Bilişim Mucitleri Eğitimi

28 Kasım – 3 Aralık Bilişim Mucitleri Eğitimi‘ne katıldım. Bu yazımda Bilişim Mucitleri Eğitimi’nde neler yaptığımızı, bana ne kattığını anlatmaya çalışacağım.

Bilişim Mucitleri Eğitimi

Habitat Derneği ve Samsung ülkemizdeki mobil yazılımcı sayısını arttırmak ve mobil yazılım alanında girişimciliği desteklemek için bir araya gelerek Bilişim Mucitleri projesini hazırlamıştır.

Bilişim Mucitleri Eğitimini Nereden Duydum?

Geçenlerde üniversitede android programlama hakkında kurs açıldığını görmüştüm. Ben de önceden ilgilendiğim için ilgimi çekti ve bu konuda kendimi geliştirmek için başvuru yaptım. Eğitimi üniversiteden arkadaşım Zülküf Adsız veriyordu. Eğitim gayet güzeldi. İyi şeyler anlatıyordu. Zülküf ile muhabbetimizden sonra Habitat Derneği ve Samsung’un ortak yürüttüğü Bilişim Mucitleri projesi kapsamında eğitim verdiğini öğrendim. Sohbetin devamında bu işle ilgilendiğimi ufak tefek uygulama yazdığımı söyledim. Bilişim Mucitleri’nin eğitmenlik eğitiminin devam ettiğini duyduktan sonra bu işe iyice heveslendim. Aradan biraz vakit geçtikten sonra projeye tekrar eğitmen alımı yapılacağını duydum. Bunun üzerine hemen başvurdum. Bunun üzerine çok geçmeden İsmail Bey’den mail geldi ve başvurum olumlu sonuçlanmıştı. Hemen biletlerimi ayarladım ve eğitim gününü bekleme başladım.

Anlatmaya başlamadan önce yaptığımız tüm uygulamaların kodlarını daha sonra paylaşacağımı belirtmek isterim. Takipte kalın.

28 Kasım’da en geç 17.00’da Holiday Inn Şişli Otel’de olmamız gerekiyordu. İstanbul bizi yağmurlu bir havayla karşıladı. Otele gidene kadar epey ıslandım. Otele girişi yapıp odama geçtim ve yerleştim.

Saat 18:00 da tanışma toplantısı olacaktı. Saat altıya doğru oda arkadaşımla beraber eğitimlerin yapılacağı salona -4 ‘e indim. Tüm eğitimler burada yapılacaktı. Toplantıda herkesin bir an önce birbirini tanıması için çeşitli oyunlar oynandı. Bunları uzun uzun bahsetmeyeceğim. İsmail Bey Habitat derneğiyle alakalı bilgiler verdi. Daha sonra Onur Can Sert hocamız eğitimlerin hangi konuları anlatacağını eğitimin nasıl devam edeceği hakkında bilgiler verdi.

Bilişim Mucitleri – Eğitimde Hangi Konular Anlatılıyor?

Eğitimin ilk günü: İlk gün Eclipse ile Java’ya giriş yapıldı. Java ile ufak tefek uygulamalar yazıldı. Class, kalıtım gibi konular da anlatıldı.

Eğitimin ikinci günü: Android studio’ya giriş yapıldı. Textview, Button gibi nesneler kullanılarak ufak çaplı uygulamalar yazıldı. Daha sonradan bizim de benzer bir şekilde basit uygulama geliştirmemiz istendi. Ben de Sayı Tahmin Oyunu yazdım.

Eğitimin üçüncü günü: Layout kısımları incelendi. Bunun dışında ImageView, Edittext, gibi yapıların kullanımı gösterildi. Ayrıca Habitat’ın kurucusu Sezai Bey bizimle derneğin nasıl kurulduğu ve neler yaptıklarından bahsetti.

Eğitimin dördüncü günü: Dün öğrenirken yaptığımız Marstan Gelen Sinyaller adlı projenin eksik kalan kısımlarını tamamladık. Daha sonra Shared Preferences yapısını kullanarak bir uygulamaya ayarlar sayfası nasıl yapılacağını öğrendik. Ayrıca Samsung’dan Murat Gök, Bora Caldu, Cüneyt Bilgiç gibi isimler Samsung tarihçesi, çalışma alanları, kariyer gelişimi vs gibi konularda konferans gerçekleştirdiler.

Eğitimin beşinci günü: Son gün web servisi nedir? Neden ihtiyaç duyulur? Nasıl yapılır? Gibi sorulara cevap bulmak amaçlı hava durumu uygulaması yazdık. Bu uygulama web servisi üzerinden girilen koordinatların hava durumunu ayrıntılı olarak gösteriyordu.

Öğlen yemeğine kadar bununla uğraştıktan sonra yemekten sonra İsmail Bey eğitimleri nasıl, nerede vereceğimiz hakkında bilgiler verdi. Kısacası projenin kapanış konuşması yapıldı diyebilirim. Bunun dışında sertifikaları aldık. Bolca fotoğraf çekildik. Herkes birbiriyle vedalaştı ve herkes otobüs/uçak saatine göre otelden ayrıldı.