Akademik Bilişim 2017 – Aksaray

Üniversitelerde bilgi teknolojileri konusunda ilgili grupları bir araya getirerek, bilgi teknolojilerinde ulusal altyapı, araştırma ve geliştirme, üretim, eğitim ve kullanım alanlarını tüm boyutlarıyla tanıtmak, tartışmak, birikimleri paylaşmak ve ortak politikalar oluşturmak amaçlarıyla Akademik Bilişim Konferansları dizisi 1999’dan bu yana düzenlenmektedir. Her konferans öncesi, özellikle açık sistemler konularında 4 günlük yoğun kurslar düzenlenmektedir. Konferanslar kayıt olan herkese açıktır ve katılım ücretsizdir.

Kısaca Akademik Bilişim’in ne olduğundan bahsettikten sonra bu süreci anlatmaya başlayayım. Daha önceki senelerden duyduğum Akademik Bilişim bu sene Aksaray’da gerçekleşecekti. Bu sene katılmayı düşünüyordum. Başvuruları Bilişim Mucitleri ’nden tanıdığım bir arkadaştan duydum. Onunla beraber başvuru yaptık. Ben web alanında çalışmaya başladığımdan Modern Web ve PHP kursuna başvuruda bulundum. Aslında pek ümidim yoktu. Çünkü birinci sınıfta Linux Yaz Kampı ’na başvurmuştum ve olumlu bir dönüş alamadım.

Başvuru süreci geçti ve sıra geldi sonuçların duyurulmasına. Yine başvuruların açıklandığını arkadaşımdan duydum ve e-postamı kontrol ettim. Modern Web ve PHP Kursuna Yerleştirildiniz konulu bir mail gördüm. Tabiki çok şaşırdım, beklemediğim bir sonuçtu. Finallerin üzerine iyi bir haberdi. Yarıyıl tatili dolayısıyla bir hafta ailemle görüşüp tekrar Isparta’ya TEKNOVOL’e çalışmaya geldim.

Bir yandan Akademik Bilişimi internet sitesinden takip ediyordum. Çünkü yurt ayarlarması vs. gibi duyurular oluyordu. Bu süreçte maili de sık sık kontrol ettim. Kurslar 4-7 şubat aralığında yapılacaktı. Konaklama açısından sıkıntı olmasın diye 3 Şubat’ta yurda gelip girişimizi yaptırmamız gerektiği söylendi.

Isparta’dan 2 Şubat gecesi yollara düştüm. 3’ünde sabah Aksaray’daydım. Otogar’ın içinde AB ‘nin masası kurulmuş ve burada bizi yönlendiren bir abi bulunuyordu. Otogar yurt arası kısaydı ancak çok soğuk olduğu için yürünemezdi. Bu yüzden servisler bizleri yurtlara taşıdı. Sabah yurda giriş işlemlerimizi hallettik. Erkeklere Aksaray Hamid-i Veli Erkek Öğrenci yurdu verilmişti. Yurt yeni yapılmışa benziyordu. Öğlene kadar dinlendikten sonra öğleden sonra yaka kartı almak ve sınıfları görmek için üniversiteye gittim. Burada katılımcı yaka kartı ve yemek fişini aldım. Ufak bir dolaşmadan sonra tekrar yurda geldim. Yurtta ortam güzeldi. Bilgisayarla ilgilenen yüzlerce öğrenci mevcut. Kimi weble ilgilenirken kimileri de siber güvenlikle uğraşıyor bazıları oyun programlamayla uğraşırken bazıları da mobil geliştiriyor.

Akademik Bilişim ‘de Konaklama, Yemek, Ulaşım

Lafı çok uzatmadan hızlıca süreci anlatayım. Yurtta sabah kahvaltıları aldığın kadar ücretlendiriliyor. KYK yurdunun işleyişini az çok duymuşsunuzdur. Sabah kahvaltıdan sonra servisler sizi üniversiteye götürüyor. Öğlene kadar dersler anlatılıyor. Öğlen yemek arası veriliyor. Yemek fişi ilk kayıt ile beraber veriliyor. Kursların başladığı sabah bunları alabiliyorsunuz. Ancak sabah çok uzun kuyruklar olduğundan bir gün önce gidip bunları ayarlamanızı tavsiye ederim. Yemek fişleri AB2017 tarafından ücretsiz veriliyor. Öğlen yemekhanede yemek yedikten sonra kurslar devam ediyor. Akşamda tekrar servislerle yurtlara bırakılıyorsunuz. Akşam yemeğini de KYK’ya ilk girişte isteyen günlük 10 Lira vererek yiyebilecekti. İstemeyen dışarıda yiyebiliyordu.

Özet geçmem gerekirse AB’nin olduğu şehire ulaşım size ait. Yurt ve Üniversite arası ulaşımı AB sağlıyor. Sabah ve akşam yemekleri ücretli. Öğlen yemeği AB tarafından karşılanıyor. Konaklamada eğer KYK’da kalırsanız, KYK öğrencisiyseniz ücretsiz, KYK öğrencisi değilseniz günlük 8,5 TL gibi bir fiyat. (Öğrenciye)

Bunların ayrıntıları sizlere zaten mail yoluyla iletiliyor. Dersler 9:30-12.30 ve 14:00-18:00 arsı yapılıyordu.

Modern Web ve PHP Kursu Bana Ne Kattı?

Kursu veren Ömer Çıtak ve Eray Aydın ile çok keyifli bir kurs aldık. Bir sunucuya attığımız istekten tutun MVC yapısına, Laravel’den PHP açıklarına birçok şey öğrendik. Son gün Ömer Çıtak birkaç soru sorup bilene kitap hediye edeceğini söyledi. Sorunun birini bildim ve Ömer Çıtak’ın Ethical Hacking adlı kitabını imzalı olarak aldım. Siber güvenlikle uğraşmamış olsamda kitapta ilgimi çeken bölümleri okudum. Derse geç kalanlardan toplanan parayla (tabiki üstüne eğitimcilerimiz ekledi) baklavayı yedik.

Eğer sektörden yeni insanlar tanımak, bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bu tarz etkinliklere muhakkak katılmanızı tavsiye ederim.

Burdan önce bu kursları düzenleyen INETD gibi kuruluşlara daha sonra Ömer Çıtak ve Ömer Aydın’a teşekkürlerimi sunuyorum.