12 TL’ye Kişisel com.tr Alan Adı Alın

Kişisel web sitesi veya blog açmak üzerine birçok yazı okumşsunuzdur. Dijital ortamda itibar kazanabilmek için ilk adım bence kişisel web sitesi açmaktır. Bunun dışında kişisel sitenizi açmanız için birkaç neden daha sıralayacağım.

Kendinize ait bir sitenizin olması arama motorlarında aratıldığınızda ilk sıralarda çıkmanıza yardımcı olur. Bu da CV, hobiler ve günlük hayatınızla ilgili bilgilerin karşıdaki kişiye ulaşmasını sağlar ve bu sayede dijital itibarınız artar.

İkinci bir konu olarak kişilerin sizin hakkınızda doğru bilgiye sahip olmasını sağlarsınız. Örneğin bir iş başvurusunda işveren sizin hakkında bilgi toplar. Sitenizin olması sizin hakkında doğru bilgiye ulaşmasını kolaylaştırır.

Yine iş başvurusunda web sitenize koyduğunuz CV, sizi daha kaliteli gösterir ve diğer adayların önüne geçirir.

Sitenizi sosyal medyadaki profillerinize ekleyerek çevrenizdeki herkesin haberdar olmasını ve blog yazılarınızın okunmasını sağlayabilirsiniz.

Kişisel web sitesi nasıl kurulur ve nelere ihtiyaç vardır?

Web sitesi kurmak için birçok seçenek vardır. Masraf yapmak istemiyorsanız Blogger gibi ücretsiz blog platformunu kullanabilirsiniz. İsterseniz kendi adinizsoyadiniz.com.tr gibi kendi adınızı içeren alan adı satın alabilirsiniz. Bu com.tr uzantılı olması gerekmez. Ama .com gibi alan adları daha pahalı olduğu için ben bu yazıda com.tr alan adından bahsedeceğim. Alan adı aldıktan sonra isterseniz Blogger’e bağlayabilirsiniz. Ama eğer web tasarımla geçmişiniz bulunuyorsa size tavsiyem alan adının yanında bir de host alarak bağımsız kendi web sitenizi kurmanız olacaktır. Sitenize isterseniz wordpress gibi içerik yönetim sistemi kurun, isterseniz de HTML + CSS bir tasarım yapın.

12 TL’ye adsoyad.com.tr Nasıl Alınır?

İlk olarak nic.tr‘ye girin. Daha sonra alan adı sorgusunu yapın. Eğer alan adınız uygunsa adımları tamamladıktan sonra alan adınıza sahip olabilirsiniz.
nic.tr alan adı fiyatlarını öğrenmek için tıklayın.
Satın alma işleminden sonra hosting satın alarak sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

com.tr İçin Belge Gerekli Midir?

Eğer adsoyad.com.tr veya adsoyad.net.tr alan adı satın alacaksanız herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Sadece kayıt olurken T.C. Kimlik numaranızı yazmanız yeterlidir. Eğer şirket için com.tr alan adı satın alacaksanız belgeye ihtiyaç vardır.

3 Kişiye hosting hizmetini ücretsiz olarak vermeyi planlıyorum. Bunun için benimle sosyal medya hesaplarımdan veya mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Sormak istediğiniz soruları yorum yaparak veya benimle iletişime geçerek sorabilirsiniz.

Bilal Uçar


Saha Bilgi Teknolojileri şirketinde Front-end developer olarak çalışıyorum.