Babam eve ilk bilgisayarı aldığında ilköğretim okulundaydım. İlk zamanlar ödev yapmak, müzik dinlemek, oyun oynamak için kullanıyordum. Daha sonralarda bunlarla sınırlı kalmadım. Bilgisayar bozulduğunda gelen bilgisayarcının başından ayrılmazdım. Neyi nasıl yaptığını merakla izlerdim. Bilgisayara olan merakım işte o günler başladı. Her neyse daha sonraki aşamalarda bilgisayarda aldığım hataları araştırıp öğrenmeye başladım ve merakım daha da arttı. Ortaokulda internete merak saldım ve kendime ücretsiz siteler açıp html kodlarla uğraşmaya başladım.

Lisede internetten bir abiyle tanıştım. Html kodlarla alakalı bir sitesi vardı. İyi ki tanımışım çünkü kendimi geliştirmem açısından çok faydalı oldu. Zamanla host, domain, seo gibi kavramların ne olduğunu öğrendim. Kendime bloglar açtım. Video sitesi, teknoloji haberleri sitesi, dizi sitesi, tv programı sitesi vs. Bloglarım tutmaya başlamıştı ve günlük tekil 1000 ziyaretçilere kadar ulaşmıştı. Bu durumdan yararlanmak yani kazanca dönüştürmek için Google Adsense hesabi açmaya karar verdim. Adsense başvurusu yaparken uğraşanlar bilir her site kabul olmaz. Belli kriterleri vardır. Bu yüzden ilk ücretli sitemi açtım. www.aktifweb.org ‘tu(artık benim değil). Her neyse ilk denememde başarısız oldum. Eksikleri tamamladım, uğraştım vs. Sonra hesabım kabul edildi. Reklamları bloglarıma yerleştirdim ve iyi kazançlar elde ettim. Bu kazançları bir abinin bana bu işleri anlatmasıyla elde ettim. Bu işi tamamen karşılıksız yaptı. Hayatta her şey para olmadığını anladım. Bu yüzden internet siteleri hakkında bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.

İlköğretim, Ortaöğretim bu şekilde geçti. Gelelim herkesin korkulu rüyası üniversite sınavları. Her insanın idealleri vardır. Benim idealim bilgisayar mühendisliği okumaktı. İdeallerim doğrultusunda iyi ya da kötü hangi üniversite gelirse gelsin bilgisayar mühendisliği seçmem gerekiyordu. Ki öyle de yaptım. Tercih listeme 23 tane farklı üniversitelerde bilgisayar mühendisliği yazdım. Aralarından Süleyman Demirel Üniversite’si gelmişti. 12. tercihim.

Hazırlık sınavını geçtim ve bir sene kaybım olmadan yola devam ettim. Üniversitenin ilk yılında C, Java ve Python temellerini attım. 2.sınıfta Java ve Android üzerine küçük projeler geliştirdim.  Google Play’de Bilal Uçar araması yaparak geliştirdiğim uygulamalara göz atabilirsiniz. Çok yakında internet sitemde bunları yayınlayacağım. 3. sınıf yazında Saha BT’de yaptığım stajla Spring Boot ve Angular 2 ‘yle tanıştım.

KİŞİSEL ÖZELLİKLERİM:

Hep ağırbaşlı, sessiz bir çocuk olarak tanımlandım. Hırslı bir yapım vardır. Bir şeyi yapamadım deyip kenara çekilmem araştırır, sorar bir şekilde öğrenmeye çalışırım. İnsanlar hakkında kötü düşünmem, genelde önyargılı değilimdir.

NEDEN BLOG:

Yazılım dünyası her geçen gün gelişmekte ve sınırsız bir şekilde genişlemektedir. Bu gelişmeyi takip edip ayak uydurmanın en iyi yolu da yazılım dünyasında bilgilerimizi ve deneyimlerimizi paylaşmaktır. Bende öğrendiklerimi insanlarla paylaşmak, bir yerde depolamak ve ileride iş başvurularımda kullanmak için blog ihtiyacımın olduğunu düşündüm.